Gebelikte Spor

Hamilelikte spor genelde öneriliyor. Hiç spor yapılmasa bile bol bol yürüyüş gebeliğin her döneminde tavsiye edilen ilk spor.
Kardiyo gibi aşırı efor sarf edilen sporlar neredeyse hiç tavsiye edilmezken yürüyüş, yüzme, hamile pilatesi / yogası gibi sporlar doktorunuzun gördüğü özel bir sorununuz yoksa izin verilen sporlardan.


Ben çok uzun zamandır reformer pilates yapıyordum ama yinede önlem olarak doktorum ilk 3 ay ara vermemi istedi. 14. Haftada tekrar pilatese başladım ve bana zor gelene yani 28. Haftaya kadar hamile pilatesi yaptım. Bazen reformer bazen mat bazen ise top üzerinde hocam çeşitli egzersizler yaptırdı. Hamile pilatesinde hocanızın bu konuda özel eğitimi olması çok ama çok önemli. Ben @Birsenbirpilates ‘e gözum kapalı güvendim. Sonraki haftalarda da fırsat buldukça yürüyüş yaptım. Aslında doğuma kadar pilatese devam etmek istiyordum fakat her sabah 5:30 da kalkıp işe gitmek ve haftada 2 kere iş sonrası spora gitmek bana bir süre sonra ağır gelmeye başladı.
Benim hayatımda her zaman sporun yerinin olması, hem gebelik öncesi hem de gebelik boyunca spor yapmamın da hamileliğimi rahat geçirmemde faydası olduğunu düşünüyorum.
Göbeğim çok kocamandı. İnsanlar şirkette bana sen daha doğurmadın mı diyordu ama ben kendimi gayet iyi hissediyordum. Şimdi bakıyorum da gerçekten göbeğim büyükmüş. Doğuma giderken bile çorabımı ayakkabımı kendim giydim.
Son zamanlarda kısmen rahatım diyordum. Biraz hareket edince olan nefes darlığı dışında sorunum yoktu. Doğumdan birkaç ay sonra evde koştururken anladım ki göbek gidince baya hafiflemişim.
Not: Bu fotoğrafta hamile değildim. Nedense hamileyken sporda fotoğraf çekilmek hiç istememişim. Hormonlar diyip susuyorum 🙈

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: